Teplota venku klesá. Zvolíte raději české nebo rakouské středisko? Rozhodují především finance. V čem jsou ale česká střediska horší než ty zahraniční?
Malý neupravený svah, jeden pomalý vlek s motorem snad ze starého mixéru a neochotná obsluha - to byla ještě nedávno typická ukázka českého lyžování. Lyžování v Alpách oproti tomu nabízelo zcela jiný zážitek. Česká střediska jsou ale také rok od roku lepší. Investice jsou opravdu vidět. Jízdné bylo sjezdnoceno, postavili se nové lanovky a svah je upravován častěji a častěji. Co však na většině míst chybí jsou komplexní služby. Během lyžování ve většině areálů nemůžete příliš počítat s možností kvalitního občerstvení. Bufet sice na většině míst najdete, ale pochutnáte si zde pouze na několika v mikrovlé troubě ohřátých polotovarech. Vyhřívané přístřešky v Česku příliš často nenajdete.
Zlepšení jde vidět, konkurovat těm zahraničním ale stále ještě příliš nemohou. Vyjímky jsou, bohužel jich však není mnoho. A nemůže za to pouze horší terén, který je snad jediným faktorem, který ovlivnit nelze. Alpská střediska mají nedostatky někde jinde. Když si chcete zalyžovat v česku, nemusíte sahat tak hluboko do kapsy. A nejde jen o cenu skipasu, ale také ubytování a občerstvení. Za cenu jednoho piva byste se v ČR najedli v průměrné restauraci mnohdy i 2x. Češi toto řeší po svém - plechovkami piv, kterých obvykle vozí velké zásoby. Cesta je poměrně dlouhá, to dovolenou také trochu prodraží. Doporučujeme využít autobus cestovní kanceláře.
Pokud se rozhodnete pro Česko, výběr je jednoduchý, informací je všude dost. Co ale zahraničí? Zajímavých lokalit je v zahraničí hodně, pokud Vaše peněženka zrovna nepřetéká, zůstanou možnosti pouze dvě. Rakousko a Francie. Ve Francii je ubytování výrazně levnější, díky rozsáhlým ubytovacím komplexům. Cena dopravy je ale výrazně vyšší. Rakousko je oproti tomu dražší, je však výrazně blíž. Hodí se tedy především pro kratší dovolené.