Majitelé ski areálů už dokončují přípravné práce pro zahájení sezóny. Testují rolby. Sněžná děla chrlí vodu a vleky procházejí posledními revizemi. Lyžařská sezóna už je za dveřmi.
Dobrou zprávou pro milovníky zimních sportů je to, že téměř nikde se nezdražuje. Pokud však náhodou ano, je to jen o pár desítek korun. Meteorologům si sice v dlouhodobých předpovědích věřit příliš nedá, ale to, co předpovídají, vypadá prozatím velice slibně. Sněhu má být dostatek. Lyžaři mohou jásat, nadcházející sezóna bude skvělá. Kam ale vyrazit? Lyžařských areálů je v ČR téměř 300.
Pokud se rozhodnete na posledních chvíli, že vyrazíte do hor, je dobré zjistit, ve kterém středisku jsou nejlepší podmínky. Informací je v médiích poměrně hodně, na některé je však lepší příliš nespoléhat. Veřejnoprávní televize se snaží o sněhových podmínkách informovat prostřednictvím pořadu Panorama. Pokud chcete informace, můžete koukat, ale tato rychlost není zrovna rychlá. Hodinu koukáte na televizi a když zrovna na malou chvíli odejdete, může se stát, že zrovna to Vaše středisko prošvihnete. V tomto pořadu se navíc objevují pouze ta největší střediska. Mimochodem, kdo to asi zaplatí v ceně permanentek?
Druhou možností je vyhledat Informace na internetu. Webů se zimním zpravodajstvím existuje mnoho. Ale pokud chcete kvalitní informace, připadnou v úvahu jen dva. První z nich - holidayinfo.cz jistě všchni znáte, funguje už více než 15 let. Web však není příliš přehledný, spousta lidí si na něj však dokázala zvyknout. Ten druhý je podle mě o něco lepší. Mluvím o portálu www.ceske-sjezdovky.cz, na kterém najdete více než 260 lyžařských středisek. Od těch největších po malé louky s jedním vlekem. Web je podle mého názoru také o dost přehlednější a informací je na něm celkově víc. Jen mě udivuje, že existuje stále ještě hodně lyžařů, kteří netno portál ještě neznají.
Třetí možností je návštěva přímo oficiálních webů ski-areálů, ale ani to není výhra. Weby těch velkých jsou přímo přeplněné informacemi, obvykle však takovými, které pro víkendový výlet znát vůbec nepotřebujete. Stav sněhu a aktuální teplotu tam mnohdy hledáte i několik minut. Netýká se to samozřejmě všech, ale většina ski-areálů by měla svoje weby výrazně zjednodušit. A pokud chcete vidět úplnou katastrofu, navštivte web nějakého malého střediska, více než polovina z nich je naprosto otřesná. Informace musíte umět hledat. Doufám, že neuděláte stejnou blbost jako já před pár lety, kdy jsem dojel do zavřeného ski areálu, protože jsem uvěřil informacím na jednom pochybném zpravodajském webu.
Čtěte také: Podle čeho vybírat lyžařský areál?